menu
Fall 2020 Dean’s List: College of Arts and Sciences
Name Major
Deanna Adams Middle Childhood
Emily Adkins Social Sciences
Lester Alley Non Degree
Adam Arnett History
Nathaniel Arnett Fine Arts
Derek Balmer History
Sarah Barlow Biology
Rachel Barrick Fine Arts
Austin Barta Mathematical Sciences
John Bays Psychology
Trezhan Beard Undecided
Brett Bentley Sport Studies
Noah Berger Fine Arts
Ryan Blanford Social Sciences
Nicholas Blankenship General Studies
Kelsey Boulay Political Science
Brooklyn Bowe General Studies
Braden Bradley Biology
Mackenzie Brown Psychology
ShayLynn Brown Social Sciences
Alena Bruening Natural Science
Ryan Burchfield Mathematical Sciences
Amber Burton Biology
Josiah Burton History
Erica Call Fine Arts
Megan Calvin Psychology
Emma Carter General Studies
Katelyn Carver Fine Arts
Anya Chatman General Studies
Indicah Chatman Sociology
Blake Clagg History
Savanna Clark General Studies
Merrick Clinger General Studies
Robert Colchin Mathematical Sciences
Nicole Coventry Biology
Lexie Cox Psychology
Alexander Cram Psychology
Madison Culp Natural Science
Sarah Cunningham English Humanities
Gracie Dalton General Studies
Will Darling Natural Science
Graci Davis Fine Arts
Margaret Dawes Sociology
Emily Dean Biology
Jonathan Dillon Fine Arts
Dennis Doaks Social Sciences
Katherine Durbin Biology
Kaeli Easterday Individualized Studies
Danielle Edler Fine Arts
Sydney Edwards Biology
Dustin Eichenlaub Undecided
Zachary Elswick Natural Science
Brooklyn Exline English Humanities
Katie Fannin English Humanities
Zachary Farrar Fine Arts
Caitlyn Fell Psychology
Ivory Ferguson Psychology
Brandon Fosson Fine Arts
Madison Foy Natural Science
Harlee Fuller Biology
Breanne Gahm Natural Science
Cheyenne Gambill Mathematical Sciences
Tanner Gampp Biology
Elijah Garrett General Studies
Jerilyn Garrett English Humanities
Wyatt George History
Autumn Gesler Fine Arts
Isabella Gill Psychology
Blayde Gilley Fine Arts
Kaylee Goode English Humanities
Morgan Grubbs Psychology
Abigail Halcomb Sociology
Angelina Haller Biology
Mindy Hamann Fine Arts
Courtney Hammond Biology
Jazmine Hammond Chemistry
Mikayla Harmon Psychology
Holley Hart Psychology
Jacob Hart Natural Science
Tristan Hazlett Natural Science
Baylee Heath Fine Arts
Marshall Heil History
Abraham Heimbach Biology
Madisyn Heiss General Studies
Kaitlynn Hintz Social Sciences
Tyrique Holloway Fine Arts
Richard Holsinger General Studies
Aliyah Howard General Studies
Jordan Howard Mathematical Sciences
Kierstyn Hull General Studies
Sarah Huston English Humanities
Sydnie Jenkins Biology
Peyton Jones Sociology
Calob Jordan General Studies
Shantina Justice Fine Arts
Konabeh Kai Folleh General Studies
Jae Keniston Fine Arts
Sean Kidd Fine Arts
Jacob Kielmar Biology
Randall King English Humanities
Airielanda Kingery Sociology
Madison Knight Political Science
Colton Lambert Social Sciences
Hannah Lamerson Psychology
Madison Lang Psychology
Faith Leonard Fine Arts
Casey Linder Fine Arts
Jacob Lynn Biology
Emma Madden Undecided
Kelsey Malone Mathematical Sciences
Braxton Marcum General Studies
Ricky Massengale Social Sciences
Jacob McCleese Fine Arts
Kaylea McCleese Psychology
Katie McCoy General Studies
Makayla McDaniel General Studies
Sahvannah McDowell Natural Science
Katrina McKinney General Studies
Jaden McNish General Studies
Jessica Mead General Studies
Jenna Meier Fine Arts
Riley Merkel Individualized Studies
Christopher Meyer Fine Arts
Karli Montgomery Biology
Hailey Moore Psychology
Jaden Morris English Humanities
Parth Naik Fine Arts
Grayson Newton Fine Arts
D'Zyarah Nix Psychology
Austin Opperman Social Sciences
Tristen Orahood Fine Arts
Sydney Osborn History
Raiden Otto Fine Arts
Abbigail Pack Biology
Casey Parker Social Sciences
Alison Parker-Malone Psychology
Katelyn Parsley Biology
Katelyn Pauley English Humanities
Madelyn Payne Biology
Cloe Peek English Humanities
Ty Pendleton General Studies
Anissa Peoples English Humanities
David Perdue Fine Arts
Alexis Phipps Psychology
Megan Piffer Fine Arts
Shana Pinkerman Psychology
Courtney Pollard Psychology
Payton Porter Social Sciences
Ryan Potter Biology
Jessica Price Biology
Courtnie Provens Psychology
Arwen Randaisi Psychology
Kenton Richter Biology
Tessa Riffe Biology
Allison Romito General Studies
Gavin Rose Chemistry
Logan Ruggles Political Science
Javier Santiago English Humanities
Stephanie Seevers Social Sciences
Owen Seger Fine Arts
Jack Sharman-Dodd Individualized Studies
Emily Sheets Biology
Madeline Sherck Fine Arts
Abbegale Simmons Natural Science
Devyn Simpkins Fine Arts
Bethany Simpson Biology
Hannah Sites Fine Arts
Amelia Slone Social Sciences
Blake Smalley Natural Science
Tyler Snow General Studies
Blake Snyder Natural Science
Marissa Spires Fine Arts
Spencer Spruch Fine Arts
Neya Starcher Fine Arts
Jestin Stevenson English Humanities
Christian Stringer Fine Arts
Taylor Stuckey Natural Science
Jordyn Swords General Studies
Hanna Tackett Biology
Julia Tackett Fine Arts
Melanie Temponeras Psychology
Caitlyn Thomas Fine Arts
Cassandra Thomas Undecided
Gwenyth Thompson General Studies
Jacob Thompson Fine Arts
Elizabeth Tietz Biology
Lexee Trainer Psychology
Victoria Tran Biology
Tyson Trinidad English Humanities
Alissa Turner Fine Arts
Kain Turner Social Sciences
Miranda Tuttle Fine Arts
Daley VanCuren General Studies
Kylie Vastine Social Sciences
Bryson VonBergen Fine Arts
Libby Wallace Fine Arts
Molli Walters Natural Science
Kaitlyn Weiss Fine Arts
Bethany Wessel Fine Arts
Nathan White Social Sciences
Cameron Wicker English Humanities
Harlee Wilkinson Psychology
Madison Williams Fine Arts
Brooke Wilson Fine Arts
Grace Wilson Psychology
Collier Wireman Social Sciences
Kaleigh Woodrow General Studies
MacKenzie Wright General Studies
Gabriel Yeary Fine Arts
Fall 2020 Dean’s List: College of Professional Studies
Name Major
Hunnter Adams Occupational Therapy
Aleeya Adkins Sport Studies
Joshua Adkins Health Science
Victor Aguilera Sport Studies
Makayla Aiken Occupational Therapy
Brooke Anderson Early Child/Special Educ
Callie Angel Early Childhood PreK-3
Bradi Antrobus Physical Therapist Asst
Hunter Ashton Plastics Eng Tech
Margaret Ashworth Early Childhood PreK-3
Jerrica Assadian Information Systems Mgnt
Ellie Aston Sport Studies
Hannah Baldwin Health Science
Blake Balestra Accounting
Sophia Balestra Occupational Therapy
Alexa Ball Health Science
Rachel Barnes Emergency Med Tech
Aericah Barney Marketing
Jasmine Barrick Dental Hygiene
Anthony Belmonte Health Science
Haley Belt Accounting
Israel Belt Middle Childhood
Rebecca Bergert Radiologic Tech
John Berry Interven Spec K-12
Alexis Birkhimer Nursing
Kirsten Blair Health Science
Christopher Blair Electromechanical Eng
John Blanton Physical Therapist Asst
Kaylynn Blizzard Early Child/Special Educ
Hannah Blythe Occupational Therapy
William Boggs Information Systems Mgnt
Kyle Boggs Management
Heather Book Management
Sara Born Management
Jacob Bowe Health Care Admin
Emily Brannon Nursing
Noah Brock Interven Spec K-12
Daniel Brohard Computer Eng Tech
Patrick Broughton Digital Simulation/Game
Ryan Brown Sport Studies
Skyler Brown Nursing
Tessa Browning Occupational Therapy
Matthew Bryant Sport Studies
Alexis Bundy Health Science
Kelsie Callihan Early Child/Special Educ
Jacob Calvert Interven Spec K-12
Emilee Carey Sport Studies
Gracie Carroll Health Science
Claire Carruthers Nursing
Anthony Carter Digital Simulation/Game
Peyton Carter Accounting
Kayleigh Carver Health Science
Brittney Carver English Humanities
Hunter Chamberlain Information Systems Mgnt
Rhonda Chamberlin Health Science
Austin Clark Information Systems Mgnt
Tori Clarke Nursing
Brandon Coburn Plastics Eng Tech
Alexzandria Cochran Health Science
Dyllan Coffey Plastics Eng Tech
Eli Cole Health Care Admin
Emily Colegrove Middle Childhood
Patrick Collier Information Systems Mgnt
Elisa Collins Sport Studies
Gabrielle Collis Early Childhood PreK-3
Dylan Colvin Management
Kyle Comer Information Systems Mgnt
Katelyn Conklin Marketing
Shyanne Conley Exercise Science
Tabytha Cooper Middle Childhood
Kaitlyn Cooper Digital Simulation/Game
Savanna Cooper Medical Laboratory
Marissa Copley Plastics Eng Tech
Eli Cordle Nursing
Evan Coriell Accounting
Kayleigh Coriell Interven Spec K-12
Garrett Cornell Health Science
Silas Cox Physical Therapist Asst
Darian Crabtree Health Science
Nicholas Crabtree Nursing
Austin Craft Nursing
Nickolas Culbertson Sport Studies
Alabama Cutler Early Childhood PreK-3
Daniel Dailey Plastics Eng Tech
Kyle Daniels Digital Simulation/Game
Allison Daniels Early Childhood PreK-3
Bailey Davis Plastics Eng Tech
Abigail Davis Dental Hygiene
Brooke Day Health Science
Thryceton Deckard Accounting
Christina Deel Early Child/Special Educ
Kevin Deel Plastics Eng Tech
Austin Deitriech Occupational Therapy Ast
Malea Delawder Business Management
Kalen Dennewitz Health Science
Jenny Dettwiller Emergency Med Tech
Nathan Dever Plastics Eng Tech
Luke Dickerson Information Tech Mgnt
Trey Dillon Information Systems Mgnt
Trevon Donini Plastics Eng Tech
Destiny Dotson Health Care Admin
Molly Downey Early Child/Special Educ
Chelsey Downs Nursing
Sierra Drake Nursing
Quinn Dugan Occupational Therapy Ast
Emily Dummitt Occupational Therapy Ast
Katie Dyer Early Childhood PreK-3
Autumn Eldridge Physical Therapist Asst
Dru Elliott Health Science
Damon Elliott Digital Simulation/Game
Dylan Enyart Management
Madison Essman Nursing
Cassandra Evans Nursing
Jessa Evans Early Child/Special Educ
Nathan Ewing Sport Studies
Tristen Fadley Digital Simulation/Game
Adam Fahrer Digital Simulation/Game
Kylie Fannin Health Science
Connor Fell Nursing
Mollie Ferrar Health Science
Cheyenne Fout Nursing
Courtney Fox Health Science
Jacob Freeland Management
Taylor Fritz Educational Studies
Andrea Frump Early Child/Special Educ
Marshall Fuentes Computer Eng Tech
Kyle Gammon Accounting
Jacob Gill Marketing
Sarah Goddard Plastics Eng Tech
Blake Grant Computer Eng Tech
Carrie Gregory Health Science
Alexandra Griesinger Health Science
Ian Grimm Information Systems Mgnt
Holly Grizzle Medical Laboratory
Taylor Grubb Physical Therapist Asst
Kristen Gwynn Occupational Therapy Ast
Joseph Hackworth Emergency Med Tech
Carly Haffner Nursing
Megan Haines Sport Studies
Leah Hall Nursing
Madison Hall Occupational Therapy Ast
Ty Hall Information Systems Mgnt
Allison Hall Health Science
Natalee Hall Health Science
Kelsea Hamilton Early Childhood PreK-3
Brandie Hamilton Nursing
Devi Harbor Health Science
Morgan Harper Health Science
Alicia Harris Plastics Eng Tech
Ella Harrison Occupational Therapy Ast
Logan Hayslip Middle Childhood
Brody Hazelbaker Plastics Eng Tech
Daniel Hensley Accounting
Amy Hess Health Science
Robert Hess Computer Eng Tech
Beverly Hess Management
Gabrielle Hickman Nursing
Ryan Higbee Sport Studies
Kelli Hoffman Early Child/Special Educ
Thomas Hoggard Plastics Eng Tech
Shaylee Holbert Early Childhood PreK-3
Lindsey Howard Nursing
Abigail Howard Middle Childhood
Leah Howard Business Management
Emily Hudson Occupational Therapy Ast
Jordan Hughes Accounting
Russell Humphrey Information Security
Dorothy Hutchison Medical Laboratory
Hunter Hutchison Plastics Eng Tech
Carson Isaac Health Science
Lacey Jarrett Respiratory Therapy
Makenzie Jefferson Health Science
Rachel Jensen Health Science
Catherine Johnson Middle Childhood
Luke Johnson Nursing
Tyler Johnson Digital Simulation/Game
Megan Johnson Early Child/Special Educ
Emma Johnson Occupational Therapy Ast
Parker Johnson Marketing
Anastasia Johnston Sport Studies
Ryan Jones Management
Jessica Jones Occupational Therapy Ast
Hope Jones Occupational Therapy
Logan Jones Health Care Admin
Lacy Jones Respiratory Therapy
Shane Jones Accounting
Isabella Joseph Early Child/Special Educ
Kali Journey Early Childhood PreK-3
Kaitlyn Jurado Accounting
Abigail Kallner Early Child/Special Educ
Katelyn Kamer Nursing
Seth Karst Electromechanical Eng
Tyler Kelly Accounting
McKenzie Kennedy Early Childhood PreK-3
Chase Kerr Digital Simulation/Game
Nicole King Occupational Therapy Ast
Kinzi Kitts Early Childhood PreK-3
Tiffany Kiwabonga Accounting
Emily Knight Nursing
Michael Knipp Plastics Eng Tech
Marah Knisley Occupational Therapy Ast
Jarret Knisley Physical Therapist Asst
Maria Kolinoff Sport Studies
Rachael Kolis Physical Therapist Asst
Sebastian Kurgunayeva Digital Simulation/Game
Makarand Lahane Digital Simulation/Game
Jenna Layne Health Care Admin
Cassandra Leppan Nursing
Lauren Lesley Nursing
Magdalene Lewis Early Childhood PreK-3
William Lewis Computer Eng Tech
Madelyn Little Natural Science
Megan Lore Health Science
Rebekah Lore Occupational Therapy Ast
Margaret Lowder Occupational Therapy Assistant
Nathan Lowe Sport Studies
Ethan Lowe Computer Eng Tech
Bethany Lowery Sport Studies
Shellee Lynch Health Science
Rikki Magill Interven Spec K-12
Paul Maki Computer Eng Tech
Zachery Mallett Plastics Eng Tech
Elijah Maloy Digital Simulation/Game
Kyle Maroscher Digital Simulation/Game
Cade Marquez Interven Spec K-12
Christopher Martens Digital Simulation/Game
Braden Martin Management
Morgan Mastin Early Child/Special Educ
Hunter Mathias Health Care Admin
Connor Mathis Health Care Admin
Chase Matiz Management
Kathryn Matson Middle Childhood
Ashlee McCatherine Health Science
Jamison McClanahan Plastics Eng Tech
Ava McCleese Environmental Eng
Camron McCleese Management
Kyle McClellan Sport Studies
Christopher McCormick Computer Eng Tech
Sarah McFarland Early Child/Special Educ
Mariah McGrath Health Science
Daniel McGuire Management
Eilidh McHattie Management
Caitlyn McKell Middle Childhood
Darren McNeil Accounting
Taylor McQuay Nursing
Christy Mclaughlin Occupational Therapy Ast
Jamie Mehaffey Health Science
Haley Merrill Health Science
Burke Miller Digital Simulation/Game
Isaac Miller Physical Therapist Asst
Chase Minor Digital Simulation/Game
Emma Monroe Marketing
Brynn Monroe Early Childhood PreK-3
Brayden Montgomery Health Science
Hannah Moon Health Science
Emily Moore Health Science
Breanna Murphy Sport Studies
Dovel Myers Information Security
Tyler Newman Electromechanical Eng
Addisyn Newman Occupational Therapy Ast
Brandon Nibert Accounting
Madison Nigh Management
Brianna Odel Health Science
Cambria Oiler Environmental Eng
Kathryn Oiler Early Child/Special Educ
Hannah Oliver Health Science
Ejiofor Onu Sport Studies
Donna Osburn Interven Spec K-12
Zachary Otto Plastics Eng Tech
Christopher Parsons Occupational Therapy Ast
Alva Patrick Plastics Eng Tech
McKayla Patrick Early Childhood PreK-3
Seth Patrick Social Sciences
Taylor Patty Sport Studies
Alayna Payne Occupational Therapy Ast
Maxwell Peters Accounting
Danielle Petrovich Management
Alexis Phipps Health Science
Asa Pinson Marketing
Autumn Plew Medical Laboratory
Joshua Poirier Digital Simulation/Game
James Pospishil Digital Simulation/Game
Emily Powers Management
Alexander Provaznik Nursing
Caitlyn Puckett Physical Therapist Asst
Tristan Rairdon Nursing
Kevin Ralph Digital Simulation/Game
Ashton Rankin Nursing
Alexia Raudier Environmental Eng
Kayla Rawlins Management
Haley Rawlins Physical Therapist Asst
Cody Rawlins Plastics Eng Tech
Taylor Ray Nursing
Kara Reisinger Early Child/Special Educ
Holden Reutener Digital Simulation/Game
Jonathan Reynolds Digital Simulation/Game
Laiken Rice Early Childhood PreK-3
Benjamin Riddle Accounting
Hannah Ridenour Physical Therapist Asst
Brody Riffe Management
Zayden Rinehart Occupational Therapy
Shelbi Ritchie Sport Studies
Travis Roe Plastics Eng Tech
Matthew Rollins Information Security
Michael Rose Marketing
Abbigale Ruggles Interven Spec K-12
Brittany Russell Early Child/Special Educ
Cassidy Russell Health Science
Grace Ryan Occupational Therapy
Kayla Sammons Plastics Eng Tech
Rachel Sanders Health Science
Mikalyn Sanders Health Science
Hagen Schaefer Early Child/Special Educ
Cassidy Schaefer Occupational Therapy
Deborah Scherer Health Science
Ryan Schiesser Information Systems Mgnt
Taylor Schmidt Early Child Interv Spec
Sydney Schuyler Occupational Therapy
Zachary Scott Nursing
Nashail Shelby Radiologic Tech
Benjamine Shinkle Management
Hannah Shoemaker Health Science
Lauryl Shope Health Science
Dane Simpkins Marketing
Kylie Sims Middle Childhood
Audrey Sissel Health Science
Breanna Skaggs Health Science
Marissa Smith Occupational Therapy Ast
Kaitlin Smith Accounting
Jonah Smith Accounting
Ryan Smith Management
Alexis Smith Early Child/Special Educ
Carson Smith Health Science
Martin Smith Emergency Med Tech
Adaline Sowards Early Childhood PreK-3
Savanna Spence Early Childhood PreK-3
Gabrielle Spencer Health Science
Joshua Spires Middle Childhood
Xavier Stambaugh Political Science
Nicholas Stark Plastics Eng Tech
Zachary Starkey Digital Simulation/Game
Cassidy Starnes Marketing
Brycen Staten Plastics Eng Tech
Brent Steele Radiologic Tech
Madylyn Stegbauer Occupational Therapy
Dillon Stephens Plastics Eng Tech
Matthew Stephens Digital Simulation/Game
Stefanie Stewart Sport Studies
Sarah Stewart Dental Hygiene
Chandlor Stiffler Information Systems Mgnt
Audrey Stratton Marketing
Abigail Sutton Health Care Admin
Erica Swackhamer Accounting
Athan Styl Temponeras-Elston Management
Gabriella Thayer Nursing
Haleigh Throckmorton Management
Sydney Throckmorton Early Childhood PreK-3
Kimberly Tieman Nursing
Alexis Tompkins Occupational Therapy
Wyatt Tubb Physical Therapist Asst
Shawn Turk Digital Simulation/Game
Emily Turner Nursing
Garrett Turner Digital Simulation/Game
Logan Tuttle Information Systems Mgnt
Shaelyn Vassar Management
Kendra Waddell Radiologic Tech
Makenzie Wait Occupational Therapy Ast
Kady Wamsley Management
Lindsay Ward Physical Therapist Asst
Logan Watson Health Science
Jordan Webb Occupational Therapy Ast
Desiree Webb Digital Simulation/Game
Jakiel Wells Sport Management
Sydney White Health Science
James White Marketing
Aiden White Plastics Eng Tech
Natalie Wiegers Marketing
Hope Wilburn Interven Spec K-12
Kenneth Williams Middle Childhood
Larissa Williams Nursing
Amanda Wilson Information Systems Mgnt
Gabrielle Wilson Health Science
Emilee Winkler Early Child/Special Educ
Kyle Wisniewski Management
Maureen Wolansky Sport Studies
Carter Woneymaker Digital Simulation/Game
Sierra Woodard Early Child/Special Educ
Kayla Woodring Early Child/Special Educ
Brock Woods Dental Hygiene
Destinie Woolridge Occupational Therapy Ast
Lydia Workman Occupational Therapy
Madison Wright Health Science
Craig Yerian Emergency Med Tech
Taylor Young Management
Madelyn Young Occupational Therapy Ast
Natalie Zuchowski Sport Studies
Johnathan Brewer Accounting
Alli McQuay Accounting
Atlantis Adkins Early Child/Special Educ
Alyssa Dingus Early Child/Special Educ
Brooke Elliott Early Childhood PreK-3
Macy McDowell Early Childhood PreK-3
Maggie Reisinger Early Childhood PreK-3
Austin Arnett Exercise Science
Matthew McDonald Exercise Science
Brittani Wolfenbarker Exercise Science
Tyler Comford Health Science
Hannah Creech Health Science
Kristin Howard Health Science
Cameron Phillips Health Science
Madison Rowe Health Science
Miranda Sandlin Health Science
Logan Smith Health Science
Jacob Ward Health Science
Brycen Buckle Information Systems Mgnt
Noah Sniadach Management
Brayden Caudill Marketing
Garrett Halstead Marketing
Faith Elkins Nursing
Lacey Stevens Nursing
Jalen Lawson Undecided
Sydney Baker Undecided
Faith Bryan Undecided
Raegan Faulkner Undecided
Luke Miller Undecided
Kayden Mollette Undecided
McKenzie Penrod Undecided
Alyssa Porter Undecided
Sydney Speas Undecided
Kaylee Spencer Undecided
Hannah Sponsel Undecided
Bria Steele Undecided
Jenna Wireman Undecided
Brayden Davis Undecided

COVID-19 Guidance

X Close