menu

About the Board

The Board of Trustees of Shawnee State University consists of nine voting members and two student members, appointed by the Governor with the advice and consent of the Senate.

The trustees shall have the powers conferred upon them by the laws of the State of Ohio. The President of the University shall serve as an ex-officio (non-voting) member of the Board.

Name

Term Expiration & Home Town

Joseph Watson
Board Chair
Executive Committee
Academic and Student Affairs Committee
Representative to SSU Development Foundation

Term Expiration: June 30, 2023
Home Town: Chillicothe, OH

David Furbee
Board Vice Chair
Executive Committee
Finance and Administration Committee Chair
Representative to Investment Committee

Term Expiration: June 30, 2027
Home Town: Jackson, OH

Jeffrey Albrecht
Finance and Administration Committee

Term Expiration: June 30, 2028
Home Town: Portsmouth, OH

Wallace "Eddie" Edwards
Finance and Administration Committee Vice Chair

Term Expiration: June 30, 2026
Home Town: Portsmouth, OH

Scott Evans
Academic and Student Affairs Committee Chair
Executive Committee

Term Expiration: June 30, 2024
Home Town: Pedro, OH

Francesca Hartop
Academic and Student Affairs Vice Chair
Executive Committee

Term Expiration: June 30, 2022
Home Town: Portsmouth OH

Robert Howarth
Finance and Administration Committee

Term Expiration: June 30, 2020
Home Town: Columbus, OH

Dr. George White
Academic and Student Affairs Committee
Representative to SSU Development Foundation

Term Expiration: June 30, 2025
Home Town: Portsmouth OH

Scott Williams
Academic and Student Affairs Committee

Term Expiration: June 30, 2021
Home Town: Dublin, OH

Leen Heresh
Student Member
Finance and Administration Committee

Term Expiration: June 30, 2020
Home Town: Lucasville, OH

Audrey Stratton
Student Member
Academic and Student Affairs Committee

Term Expiration: June 30, 2021
Home Town: Portsmouth, OH

Dr. Jeffrey Bauer
University President, ex-officio (non-voting)

 

Appointed Staff:
Board Secretary, Eric Braun
Treasurer, Elinda Boyles